Nástrahy nového školského roka - rady pre rodičov
Pomaly sa nám blíži koniec letných prázdnin a s tým súvisí začiatok nového školského roka. Občas býva samotný návrat do školy ťažký nielen pre školákov, či študentov, ale aj ich rodičov. Zvyknúť si na skoré ranné vstávanie pre školákov môže byť problémom pre ich zdravie, môže narobiť v rodine nemálo starostí. Začiatok nového školského roka súvisí so školskými povinnosťami . Po prázdninách sú niektoré deti v škole nesústredené, neposednejšie, pretože sa ešte nedokázali prispôsobiť novému prostrediu.
Ako najlepšie zvládnuť nástup do školy?
1. Návrat do školských lavíc a samotného režimu kladie na dieťa nemalé psychické vypätie.
Mali by sme sa snažiť byť k našim deťom tolerantnejší, venovať sa im na začiatku školského roku čo najviac. Určite si viete predstaviť aké je ťažké nastúpiť do práce po krásnej dovolenke a znovu nabehnúť na zabehnutý stereotyp.
2. Skúste ísť na to postupne. Posledný prázdninový týždeň by ste mali využiť k príprave na nadchádzajúci školský pravidelný režim. Rozprávajte sa s dieťaťom o škole. Oboznámte dieťa ako by sa malo slušne správať v škole, voči svojim novým spolužiakom. Dieťa by si malo zvyknúť na skorší spánok a vstávanie.
3. Rodičia by mali spoločne so svojimi deťmi vnímať zahájenie školskej dochádzky, ako ďalší pozitívny krok v živote rodiny. Pokiaľ ide o prváčika, je dobré, ak sa do školy teší, pretože sa tam naučí nové veci a zoznámi sa s kamarátmi. Rodičia robia dobre, ak mu dajú pocit, že je veľké a niečo dokáže. Pred nástupom má byť dieťa primerane samostatné a na školu skutočne zrelé.
4. Nezabúdajte dieťa chváliť aj za maličkosti, povzbudzovať ho a dávať mu najavo svoju lásku. Čím viac sa mu budete venovať, budete podporovať i jeho sebavedomie. Je potrebné dieťa i chváliť, napríklad: ty to zvládneš, dokážeš to, si šikovné. Tešte sa spolu s ním z nových pokrokov. Dlhodobé karhanie a negovanie môže priniesť opačný účinok. Dieťa si nemusí veriť, čo sa ukáže skôr , či neskôr i na výsledkoch, ktoré bude dosahovať v škole, napríklad na jeho známkach.
5. Dohodnite sa s dieťaťom na pravidelnom čase každodenného učenia, tento režim sa snažte dodržiavať. Dajte pozor, aby ste sa s dieťaťom neučili neskoro večer. Na domácich úlohách ho nechajte pracovať samostatne. Pomôžte mu, aby to dokázalo samo.
6. Pýtajte a rozprávajte sa s dieťaťom o jeho problémoch v škole. Riešte tieto problémy so svojími deťmi, je to dôležité pre ich psychický vývoj. Psychológovia informujú, že za zaostávaním dieťaťa v škole sa môže niekedy skrývať špecifická vývojová vada, napr. dysgrafia alebo dyslexia. Dôležitú úlohu tu zohráva potom spolupráca rodiča, pedagóga a psychológa.
Každý rodič túži, aby bolo jeho dieťa čo najšikovnejšie. Mnohí rodičia sa snažia dieťaťu dať zo seba čo najviac. Stáva sa však, že dieťa neprospieva v škole podľa našich očakávaní. Nezabúdajte, že známky nie sú v živote najdôležitejšie. Deti nemajú plniť naše nenaplnené sny a túžby - nechajme ich ísť svojou vlastnou cestou.