Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Toto je archívna verzia web-stránky bytca.sk. Informácie nemusia byť aktuálne.
Dnes je sobota 14.12.2024, Meniny má Branislava, Bronislava.

logo

MŠ Dostojevského

 

 

Riaditeľ: Mgr. Zuzana Rumanová
Adresa: Ul. Dostojevského 933/5, 014 01 Bytča
Tel.: 041/553 31 64
Odkaz: https://msdostojevskehobytca.webnode.sk/
Email: msdostojevskeho@gmail.com
 

Dostojevkáči vítali Mikuláša

Dostojevkáči vítali Mikuláša

Sviatok sv. Mikuláša je určený predovšetkým deťom. Je predzvesťou Vianoc, symbolom kresťanstva, pohody a lásky. Deti si čistia čižmičky a čakajú na sladkú mikulášsku nádielku. Niekde sa objaví aj biely anjel alebo nezbedný čertík.
Na tento výnimočný deň, 6. december, sa tešili aj deti z Materskej školy, Ul. Dostojevského v Bytči. Všetci zamestnanci a výbor ZRPŠ im pripravil veľké prekvapenie... » čítaj viac »


Tekvičková slávnosť detí MŠ Dostojevského ul.

Tekvičková slávnosť detí MŠ Dostojevského ul.

Zas je tu jeseň, hrá sa s farbami,
zaspieva pieseň suchými listami.
Tekvičková slávnosť nastala,
všetky deti k sebe prizvala.

Čaro jesene vedia najviac oceniť deti. Prináša im radosť z poznávania zmien  v prírode a jej štedrých plodov. Rozvíja tvorivé myslenie a prispieva ku kladnému vzťahu k životnému prostrediu ... » čítaj viac »


Keď prídu Vianoce

 

Aj keď sa príroda zdráha, VIANOCE nám opäť tíško a jemne zvonia na dvere. Sú oslavou narodenia malého Ježiška,  sviatkom lásky, pokoja a rodinnej pohody. Pod vianočným stromčekom si nachádzame milé darčeky. Jeden obrovský darček rozbalili pre svojich najbližších na slávnostnej vianočnej akadémii aj deti z Materskej školy na Ulici Dostojevského v Bytči.

Rozžiarená a  vyzdobená sála domu kultúry vítala dňa 10. decembra 2015 svojich vzácnych hostí. Po slávnostnom príhovore p. riaditeľky Jarmily Ritnošíkovej sa začal bohatý kultúrny program detí. Smutný vianočný stromček na scéne za pomoci anjelikov, zasvietili a rozveselili deti zo „Zajkovej triedy“. Postupne sa pridávali aj ostatní. Malé deti „Kuriatka“ sa zmenili na tancujúce snehové víly a „Žabky“ ako maličkí škriatkovia veselo tancovali okolo vozíčka plného darčekov. Svojím jedinečným vystúpením prekvapili aj deti z ,,Lienkovej triedy“. K tančeku plnému žiarivých svetielok  pridali aj krásnu vianočnú pieseň. Perinbaba nadvihla svoju perinu a deti „Motýliky“ sa ako snehové vločky vznášali po celom javisku. Rozprávku O snehovej kráľovnej pripomenuli tančekom deti „Včielky“. Všetci prítomní mali možnosť sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť nad pravým významom a posolstvom Vianoc. Svojím biblickým príbehom to ukázali deti zo ,,Sovičkovej triedy“. Každé vystúpenie bolo odmenené búrlivým potleskom a mnohokrát aj iskrivou slzičkou na tvári, ako drobným svetielkom na našom vianočnom stromčeku. V závere sa niesla celou sálou spoločná pieseň: „Keď prídu Vianoce“. Veľká vďaka patrí pani učiteľkám a hlavne všetkým naším deťom.

 

KuriatkaKuriatkaKuriatkaKuriatkaLienkyLienkyLienkyLienkyMotýlikyMotýlikyMotýlikySovičkySovičkySovičkySovičkyVčielkyVčielkyVčielkyVčielkyZajkoviaZajkoviaZajkoviaZajkoviaspolu

 

Jesenné tvorivé dielne

 

Ani sme sa nenazdali a je tu opäť jeseň.

Jeseň je jedným z najkrajších ročných období, plná farieb a jesenných plodov, ktoré sú dobre využiteľné pri tvorení rôznych postavičiek , kytíc z lístia, zdobení tekvičiek a svetlonosov. Ponúka nám množstvo prírodného  materiálu - farebné listy, plody, tekvice....

Preto sme sa rozhodli z týchto nazbieraných prírodnín vytvoriť  krásne dekoračné  dielka a pozvali sme rodičov na jesenné tvorivé dielne. V popoludňajších hodinách zavítali do našej škôlky, aby spolu s deťmi strávili príjemné popoludnie pri vytváraní produktov z prírodnín. Rodičia prejavili svoju tvorivosť a kreativitu a spolu so svojimi ratolesťami vytvorili krásne jesenné dekorácie, strašidielka z plodov a jesenné obrázky. Na záver sme si s  nimi vyzdobili priestory našej MŠ.

Ďakujeme rodičom za to, že si ukradli kúsok zo svojho vzácneho času a prišli medzi nás , aby spolu so svojimi deťmi a zamestnancami strávili príjemné popoludnie v prostredí, ktoré ich detičky už dôverne poznajú.

smutná a veselá tekvica

Jesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielneJesenné tvorivé dielne

 

Noc odvahy

 

Pod týmto názvom  si vyskúšalo 50 detí MŠ Dostojevského v Bytči naozajstnú odvahu a nebojácnosť počas noci z 15. na 16.novembra 2013. Spolu s pani učiteľkami sa rozhodli, že skúsia ako chutí noc v MŠ. Keďže denný spánok  poznajú už veľmi dobre, prečo neprežiť aspoň jednu noc bez rodičov? Veď materská škola je pre deti takmer druhým  domovom  a p.učiteľky sú ako druhé mamy, ktoré sa o všetko postarajú.    

Všetko sa začalo v piatok o 17,30hod. odchodom autobusu spred MŠ do žilinskej hvezdárne. Cesta ubiehala veľmi rýchlo, lebo sme si ju krátili spevom. Vďaka jasnej oblohe a mesačnému splnu sme mohli pozorovať škvrny a krátery na mesiaci. Bol to pre nás nevšedný zážitok. Po návrate späť nám p.učiteľky pripravili chutnú večeru a zajedli sme si i koláčikov, ktoré nám prichystali naše mamičky. Po večery sme sa vybrali na školský dvor s baterkami hľadať poklad do „Rozprávkového lesa“. Najskôr nás na ceste prekvapil medveď, ktorého sme práve zobudili, a tak nám dal hádanku. Museli sme ochutnať, čo má ukryté vo fľaši. Samozrejme, že med, no chcel nás aj trochu prekabátiť, preto niektorých pohostil kečupom. Na výprave za pokladom sa nám do cesty postavil malý uškriekaný trpaslík a vraj nás nepustí ďalej, kým neuhádneme jeho meno. My však rozprávky poznáme, takže uhádnuť ho nebolo ťažké. Ako sa volal? No predsa Martinko Klingáč, za správnu odpoveď nám daroval kľúč k pokladu. Tesne na konci putovania za pokladom nás zastavila víla Odvahy. Ukázala nám cestu do strašidelného tunela plného duchov, v ktorom sa ukrývali zuby grófa Drakulu. Hrdinsky sme zvládli i túto prekážku a na konci tunela na nás už čakal vytúžený poklad – sladké medovníčky.Po výprave za pokladom sa nám ešte stále nechcelo spať, a preto sme po večernej hygiene vhupli do pyžám a poď ho na diskotéku. Až táto urobila bodku za náročným, no krásne prežitým večerom. A teraz už šup do svojich malých postieľok  k obľúbenej hračke.  Dobrú noc!

Ráno, len čo slnko vstalo sme sa naraňajkovali a hneď si prišli  po nás rodičia. Plní dojmov sme im vyrozprávali, aká bola noc v škôlke  úžasná a nikto sa vôbec nebál.

noc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahynoc odvahy

 

EKODETI CHRÁNIA ZEM

 

Každý z nás vie, že 22. apríla je Deň Zeme a apríl je mesiac lesov. Preto sme ochrane prírody  venovali aktivity, kedy sme čistili potôčik a prírodu.

Od 15.04.- 30.04. v rámci interného  projektu EKODETI,  usporiadala  naša MŠ súťaž v zbere papiera. Naše motto: „ZBIERAJ PAPIER-ZACHRÁŇ STROM-PODPOR MŠ“ nás poháňalo vpred. Rodičia, deti a všetci priatelia stromov  sa zapojili do zberu. Denne do škôlky prichádzali rodičia a deti s balíkmi papiera, tie ťažšie museli priviezť autom.   
Deň, kedy sme papier odvážili a spočítali  kilogramy bol tu . Spoznali sme víťaza:  trieda SLNIEČOK nazbierala úžasných  520 kg papiera. Spolu sme nazbierali neuveriteľných 1982,8 kg papiera.

A odmena za usilovnosť nenechala na seba dlho čakať . Trieda slniečok získala knihy do svojej triednej knižnice a pozvanie na zmrzlinu. Ostatné  deti si tiež pochutili na sladkej odmene  a každá trieda dostala za vyzbieraný papier podľa počtu kg, hygienické potreby- toaletný papier, papierové  vreckovky, servítky a utierky.

S každým kilogramom sme zachránili kúsok stromu, zasadili sme nové stromčeky a tým sme  podporili  enviromentálne cítenie u detí a ochranárske postoje.


Pedagogický zamestnanci MŠ

 

projekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETIprojekt EKODETI

 

Vynášanie Moreny

 

Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Avšak nie je možné považovať ju len za bohyňu smrti alebo akúsi ohyzdnú starenu. Je vraj veľmi krásna.

Vynášanie Moreny pochádza ešte z predkresťanských čias. Jej spálenie, hodenie do vody malo zabezpečiť odchod zimy, prinavrátiť silu zeme a znovu ožívanie prírody.

V piatok 23. marca 2012 nám tento starý ľudový zvyk pripomenuli deti z MŠ Dostojevského v Bytči.
Piesňou Morena, Morena.... bol sprevádzaný sprievod detí, ktoré spolu s pani učiteľkami niesli vlastnoručne vyrobenú Morenu. Deti sa na symbolickú rozlúčku so zimou aj riadne pripravili. Naučili sa piesne a ľudové povedačky, ktoré nám v pekných krojoch na námestí predviedli.

Symbol smrti, chorôb a zimy skončil zapálený a hodený do miestnej rieky Petrovička z mosta na námestí.

vynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Morenyvynášanie Moreny