Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Toto je archívna verzia web-stránky bytca.sk. Informácie nemusia byť aktuálne.
Dnes je štvrtok 12.9.2024, Meniny má Mária.

logo

SLÁVNOSTNÝ GALAVEČER SZH V BYTČI

SLÁVNOSTNÝ GALAVEČER SZH V BYTČI

V nedeľu 1. apríla 2012 o 19:00 hod. sa uskutočnilo v Dome kultúry v Bytči slávnostné vyhlásenie výsledkov ankiet Slovenského zväzu hádzanej ... » čítaj viac »


Hádzaná

 

Bytča ako centrum hádzanej na Slovensku. Možno sa to zdá prehnané, ale naozaj je to tak. Po skromných začiatkoch sa Bytča stala miestom, kde sa stretával hádzanársky výkvet mužov i žien, a to nielen zo Slovenska, ale aj z celej bývalej ČSSR, ba i zo zahraničia. Začiatky hádzanej sa datujú do r. 1952 - 1953. Stretlo sa niekoľko nadšených dievčat, ktoré samostatne začali prenikať do tajov hry. Mládež začala upravovať kus nevyužitej plochy pri futbalovom štadióne, kde vyrástlo prvé hádzanárske ihrisko v meste. V r. 1953 vznikol hádzanársky oddiel pod názvom Spartak Bytča.

Oddiel hral v krajskej súťaži, v r. 1954 skončil na prvom mieste už pod názvom Slavoj Bytča, pod patronátom Pivovaru Bytča.

V ročníku 1995 postúpili bytčianske hádzanárky do oblastnej súťaže a skončili na prvom mieste, čo znamenalo postup do majstrovstiev republiky - prvej ligy v ročníku 1956 - 1957. Po roku však najvyššiu súťaž opustili, hlavne pre nedostatok skúseností. Neúspech ich však nezlomil. Príchod kvalitného trénera MUDr. D. Picka bol prínosom a pod jeho vedením vyhrali najskôr druhú ligu a v ročníku 1958 - 1959 opäť postúpili do prvej ligy. V Bytči vtedy hrali také družstvá, ako Sparta Praha Stalingrad, Sparta Praha Sokolovo, Dynamo Praha, Slavoj Praha, Slavoj Olomouc, Iskra Otrokovice.

Medzi najlepšími ženskými kolektívmi republiky boli v tom čase len dva slovenské - Bytča a Martin. Na zápasy chodili stovky divákov, ktorí videli nielen kvalitnú hádzanú, ale aj víťazstvá domácich hádzanárok. Na ročník 1958 - 1959 má bytčianska ženská hádzaná napriek víťazstvám trpkú spomienku. Pri reorganizácii súťaže vypadli tri družstvá a medzi nimi i Bytča.

Po tomto zostupe z kolektívu odišli viaceré hráčky a funkcionári museli hľadať v blízkom i vzdialenejšom okolí nové. Bytčianky patrili medzi družstvá, ktoré aj naďalej pozývali na všetky významné turnaje organizované v rámci Československa i v zahraničí. Mesto Bytča vďaka hráčskej kvalite, dobrej organizačnej práci a aktivite patrilo v druhej polovici päťdesiatych rokov medzi najvýznamnejšie strediská ženskej hádzanej na Slovensku.

O dobrej práci výboru svedčí aj tá skutočnosť, že v Bytči sa hralo v r. 1957 na novovybudovanom hádzanárskom štadióne medzištátne stretnutie žien Slovenska a Juhoslávie. Štadión patril dlhé roky medzi najkrajšie na Slovensku a slúži dodnes. V r. 1960 sa v Bytči hrali priateľské medzinárodné stretnutia s družstvami Dynamo Bukurešť, Ferencváros Budapešť a Krakowia Krakov. Návštevy na týchto stretnutiach sa pohybovali vždy okolo tisícky fanúšikov a funkcionárov hádzanej z celého Slovenska.

Odchodom viacerých hráčok sa v r. 1969 prerušila niekoľkoročná úspešná éra bytčianskej ženskej hádzanej. Výbor Lokomotívy Bytča sa pod vedením trénera Milana Balaja začal venovať výchove dorasteniek, ktoré už po troch sezónach postúpili do dorasteneckej ligy. Tieto úspechy podnietili výbor hádzanárskeho oddielu k obnoveniu družstva žien, ktoré medzitým zaniklo. V ročníku 1972 - 1973 hrali najskôr v stredoslovenskej divízii. V nasledujúcom ročníku sa umiestnili na prvom mieste a pokúsili sa o postup do druhej ligy.

V r. 1974 sa zmenil názov hádzanárskeho oddielu na TJ Lokomotíva Makyta Bytča a zintenzívnila sa starostlivosť o mládež. Staršie dorastenky postúpili do prvej ligy a pribudol tréner František Garabík, príchodom ktorého sa začala príprava dievčat na základnej škole na Ulici Eliáša Lániho. Pri základnej škole na Ulici mieru vzniklo v tom čase školské športové stredisko so zameraním na hádzanú. Mladšie žiačky skončili r. 1981 na druhom mieste majstrovstiev Slovenska.

V prvej polovici osemdesiatych rokov sa vrátil úspech do ženskej hádzanej v Bytči. Staršie dorastenky pod vedením M. Takáča sa prebojovali do finále majstrovstiev ČSSR. V sezóne 1985 - 1986 získali titul majsteriek ČSSR. Bol to obrovský úspech bytčianskej hádzanej, veď dievčatá porazili Inter Bratislava i Sláviu Praha.

Úspechy tohto kolektívu pokračovali i v nasledujúcom roku, keď sa dievčatá pod vedením trénera M. Takáča stali majsterkami Slovenska a postúpili na majstrovstvá ČSSR, ktoré sa konali v Nitre. Bytčianky, oslabené neprítomnosťou vtedy najlepšej hráčky Jolany Podolanovej, ktorá bola v tom čase členkou reprezentačného výberu ČSSR, skončili na treťom mieste.

Družstvo žien v sezóne 1987 - 1988 vyhralo krajskú súťaž a postúpilo do slovenskej národnej ligy, kde sa však udržalo iba rok. Z Bytče postupne odišli kvalitné hráčky, väčšinou do prvoligových celkov a družstvo sa rozpadlo.

V deväťdesiatych rokoch sa utvoril klub hádzanej pri Kinexe Bytča. V organizovaných súťažiach zostali hrať len mládežnícke družstvá. Staršie dorastenky hrali v prvej dorasteneckej lige a po prvýkrát sa do finále majstrovstiev Slovenska prebojovali žiačky, ktoré získali bronzové medaily. V ďalších sezónach až dosiaľ hrajú staršie dorastenky v prvej dorasteneckej lige a v sezóne 2000 - 2001 sa opäť vytvorilo družstvo žien, ktoré hrá v druhej slovenskej lige, a nadviazalo tak na bohatú tradíciu ženskej hádzanej v Bytči.

Odkaz na stránky MHK Bytča: www.mhkbytca.sk