V meste sme už tradične stavali máj
Posledný aprílový deň už tradične na našom území patrí stavaniu májov. Aj keď táto milá tradícia v očiach našej mládeže stále viac upadá do zabudnutia, na mnohých miestach Slovenska sa stále nájdu mladí muži, folklórne súbory či dokonca celé obce, ktoré tento zvyk udržiavajú pri živote. Inak tomu nebolo ani v Bytči.
Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou. Často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky. Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie mládencov (naturáliami, neskôr peniazmi), hry, súťaže a spoločná zábava.
Vo štvrtok, 30.mája, sa aj v Bytči už tradične 4 rok po sebe staval máj za pomoci dobrovoľných hasičov zboru a pracovníkov technických služieb mesta. Všetkých zúčastnených privítal svojim príhovorom p. primátor mesta M. Minárčik. V kultúrnom programe vystúpil Folklórny spevácky súbor Kolárovičanka a Dyhová hudba Kolárovičanka. Na záver p.primátor vyjadril poďakovnie: „Chcem sa Vám všetkým – vystupujúcim, zúčastneným ale i tým, ktorí pomáhali pri stavaní mája veľmi pekne poďakovať. Som rád, že naše mesto dodržiava túto tradíciu pre ďalšie generácie. Verím, že v nadchádajúcom mesiaci dostanete veľa lásky a teším sa na ďalšie zaujímavé podujatia, ktoré nás čakajú v mesiaci máj.“
Text: Dominika Galomičová
Foto: Zdenka Svrčková