Informácia k systému triedenia odpadov v meste.
V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Bytča č. 2/2016, zo dňa 15.6.2016 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, v znení neskorších predpisov, obyvatelia rodinných domov odovzdávajú každý pondelok, resp. prvý pracovný deň v týždni, do plastových vriec, na miesta obvyklé, vždy jeden druh vytriedeného odpadu v rozsahu papier, plasty, sklo, kovové obaly, „tetrapaky“. Odpad sa zberá podľa schváleného harmonogramu, ktorý sa stanovuje na každý rok a je doručený každému občanovi a dostupný na mestskom úrade a internetovej stránke mesta www.bytca.sk.
Obyvatelia bytových domov ukladajú oddelené zložky komunálneho odpadu podľa rozsahu triedenia v meste do farebne odlíšených kontajnerov BOBR 1.100 l umiestnených na vyhradených miestach a polopodzemných kontajnerov. Jednotlivé druhy vytriedeného odpadu sú vyvážané oprávneným vývozcom minimálne 1x do mesiaca, resp. pri jednorázovom preplnení, podľa potreby a požiadavky mestského úradu.
Na posilnenie účinnosti zberu triedených zložiek komunálneho odpadu z rodinných domov, mimo tzv. „vrecového systému“, boli a ešte budú v mestských častiach zároveň rozmiestnené 1.100 l kontajnery BOBR, ktoré sú farebne rozlíšené podľa jednotlivých zložiek zbieraných odpadov. Takže i do týchto kontajnerov, ako i kontajnerov na triedený zber umiestnených na celom území mesta, majú občania mestských častí a mesta bývajúcich v rodinných domoch, možnosť ukladať vytriedený odpad.
Naviac od roku 2021, začalo mesto s triedením, kuchynského odpadu a opotrebovaných olejov. Už po necelých dvoch mesiacoch je možné konštatovať, že občania túto možnosť privítali, a vo veľkej miere sa do triedenia týchto odpadov zapojili, takže tento zber bude ďalej posilňovaný o kontajnery.
Veríme, že týmito krokmi sa budú zvyšovať množstvá vyzbieraných triedených odpadov. O správnosti nastaveného trendu svedčí, že úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v meste Bytča, sa dlhodobo pohybuje okolo 50%, čo je vysoko nad slovenský priemer, ktorý je cca 30 – 36 % (r. 2018 – 2019).
Preto treba všetkým, ktorí sa zapojili do systému triedenia odpadu poďakovať, a pokračovať v nastavenom trende.
Zber kuchynského odpadu – skúsenosti po roku...
Vážení spoluobčania,
od januára tohto roku začalo mesto Bytča so zberom a zhodnocovaním kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu.
Projekt sa stretol z priaznivým ohlasom a mesto postupne dopĺňalo zberné nádoby podľa požiadaviek občanov a postupne získavaných informácií o množstvách ukladaného odpadu.
Dá sa konštatovať, že zber KBRO začína fungovať, občania pochopili potrebu triedenia aj tejto zložky komunálneho odpadu, za čo im treba poďakovať. Horšie je to však z kvalitou triedenia.
Najčastejšou chybou,
pri ukladaní odpadu do nádob je skutočnosť, že už vytriedený kuchynský odpad, je vložený do
zbernej nádoby v igelitovom, alebo inom plastovom vrecku. Táto skutočnosť má však za
následok, že takto uložený odpad v nádobe je znehodnotený a nemožno ho považovať za vytriedený. Týmto dôjde, k znehodnoteniu vynaloženého úsilia občanov a triedenie sa míňa účinkom.
Ako na to.
Odpad je potrebné zbierať do biologicky rozložiteľných alebo papierových vreciek a tie ukladať do zbernej nádoby. Mesto Bytča žiada občanov, aby do nádob neukladali odpad v igelitových
vreckách. Ak už máte odpad skladovaný v igelitovom vrecku, alebo nádobe, v takom prípade je potrebné odpad z vrecka, alebo nádoby vysypať priamo do zbernej nádoby.
Znečistený, alebo zmiešaný kuchynský odpad je potrebné potom dotriedzovať , čo je často technicky nemožné. Takýto odpad sa považuje za zmesový komunálny odpad a končí na skládke.
Biologicky rozložiteľné vrecká sú občanom k dispozícii na mestskom úrade, kde im budú na požiadanie poskytnuté.
Čo patrí do kuchynského bioodpadu ?
Šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, škrupinka z orecha, vlasy, chlpy, trus malých zvierat, papierové vrecko znečistené zeleninou, ovocím, maslom, džemom, potraviny po záručnej dobe alebo inak znehodnotené, použitá papierová vreckovka a servítok a v malom množstve aj drevitá vlna, novinový papier, nespracované zostatky surovín, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného ale i živočíšneho pôvodu, ako aj zabalené potraviny po dátume spotreby v ich bezprostrednom, prvotnom obale, ktoré vznikli z kuchýň domácností a pod.
Čo nepatrí do kuchynského bioodpadu!
Kamene, obväzy, cigaretové ohorky, uhynuté zvieratá, časti zvierat zabitých doma tzv. „domáce zakáľačky“, odpady ktoré neboli pôvodne určené na konzumáciu, či na prípravu
jedla. Kuchynský odpad uložený v plastovom vrecku!!!
Obyvatelia rodinných domov môžu KBRO vyhadzovať do hnedej nádoby spolu so zeleným odpadom, alebo ho zhodnotiť vo svojom kompostovisku.
Zdroj: MsÚ